Projekt SUPER SZKOŁA w SP Babice

„Wyrównywanie szans edukacyjnych (zmniejszenie dysproporcji pomiędzy wsią a miastem)” Działania ukierunkowane na pomoc uczniom z problemami w nauce, zagrożonym wypadnięciem z systemu edukacji, uczniom ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi.

Lider projektu:

Towarzystwo Oświatowe Ziemi Chrzanowskiej w Chrzanowie

Ostateczny odbiorca - beneficjent:

Szkoła Podstawowa im. 6 Pomorskiej Dywizji Powietrzno – Desantowej w Babicach

Priorytet:

Działanie:

Poddziałanie:

Nazwa Projektu:

Rozwój społeczeństwa opartego na wiedzy

2.1 Zwiększenie dostępu do edukacji- promocja kształcenia przez całe życie

Zmniejszenie dysproporcji edukacyjnych pomiędzy wsią a miastem

Super Szkoła  - Wiem więcej, lepiej rozumiem, dużo potrafię

Czas realizacji:
Od 01.04.2007 r. do 31.03.2008 r.

Całkowity koszt:

93.237,00 zł
Źródło finansowania:

Biuro Wdrażania Europejskiego Funduszu Społecznego w Ministerstwie Edukacji Narodowej

Kwota dofinansowania:

93.237,00 zł
Opis projektu:
Priorytet I:
Działania ukierunkowane na pomoc uczniom z problemami w nauce, zagrożonym wypadnięciem z systemu edukacji, uczniom ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi. Wprowadzenie innowacyjnych form nauczania podczas zajęć wspomagających. Przeszkolenie nauczycieli w zakresie pracy z dzieckiem z zespołem ADHD oraz dzieckiem ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi, tworzenie programów innowacyjnych.

Priorytet II:
„Umożliwienie uczniom zdobywania dodatkowej wiedzy i umiejętności ułatwiających dalszą edukację i wybór ścieżki zawodowej”.
Działania ukierunkowane na pobudzanie aspiracji edukacyjnych i zainteresowań, rozwijanie umiejętności kluczowych, rozwijanie umiejętności stosowania różnych technik informacyjno – komunikacyjnych, rozwijanie umiejętności uczenia się, przygotowanie młodzieży do kontynuowania nauki, w szczególności do aktywnego funkcjonowania w społeczeństwie. Przeszkolenie nauczycieli w zakresie rozwijania umiejętności kluczowych, automotywacji, doradztwa zawodowego.

Priorytet III:
„Współpraca szkoły z organizacjami i społecznością lokalną na rzecz rozwoju edukacji i aktywności obywatelskiej”.
Budowa wizerunku szkoły, aktywny udział w życiu kulturalnym i społecznym społeczeństwa, przeciwdziałanie objawom patologii i alienacji uczniów w środowisku. Rozwijanie umiejętności społecznych uczniów i kształtowanie postaw obywatelskich. Przeszkolenie nauczycieli w zakresie umiejętności kreowania wizerunku szkoły oraz przeciwdziałania wszelkim formom patologii – od jej rozpoznawania i zdiagnozowania po umiejętność przeciwdziałania patologiom w formie wychowawczej, prawnej i edukacyjnej, umiejętności profilaktyczne podejmowanych działań.

Rezultaty:

2 warsztaty „W krainie smoków– zajęcia z zakresu psychoedukacji” - 3 godz. każdy,
warsztaty „Jak skutecznie się porozumiewać?” - 4 godz.,
2 warsztaty „Rozmawiajmy – zajęcia z zakresu psychoedukacji i komunikacji” - 3 godz. każdy,
szkolenie "Zespół ADHD jako jeden z czynników nieprzystosowania społecznego"- 6 godz,
zajęcia w ramach programu efektywnej nauki Leonardo 2 razy w tygodniu po 2 godz. przez 1 miesiąc - lipiec,
zajęcia sportowe pod nazwą Wakacyjna Liga Piłki Nożnej - 16 godz.

Przeprowadzono:
40 godz. zajęć na basenie,
po 20 godz. zajęć wspomagających z języka polskiego, przyrody i matematyki,
po 20 godz. zajęć koła języka angielskiego, informatycznego, teatralnego i artystycznego,
100 godz. zajęć „Lubię moją szkołę”,
30 godz. zajęć języka niemieckiego dla każdej z dwóch grup uczniów,
15 godz. realizowanych podczas 12 spotkań dla każdej z 3 grup w ramach zajęć „Szybkie czytanie i techniki uczenia się”.

Zrealizowano 4 wyjazdy do teatru:
Groteska do Krakowa dla grupy 110 uczniów połączony ze zwiedzaniem Ogrodu Botanicznego,
Groteska do Krakowa dla grupy 40 uczniów połączony ze zwiedzaniem Muzeum Archeologicznego oraz Smoczej Jamy,
Teatru Muzycznego w Gliwicach dla grupy 40 uczniów,
Groteska do Krakowa dla grupy 40 uczniów połączony ze zwiedzaniem Muzeum Lotnictwa.

Odbyły się 3 wycieczki:
”Szlakiem zamków gotyckich”,
„Szlak Piastowski”,
do Warszawy.

Zorganizowano 3 edukacyjne imprezy środowiskowe:
 „Dorośli dzieciom”,
 Święto Szkoły,
Rodzinny Rajd Samochodowy „Śladami Historii Gminy” z konkursem „Nasza Gmina”.

Zakupiono:
sieciowy zestaw programów multimedialnych eduROM dla klas 4, 5 i 6 na 10 stanowisk,
sieciowy program multimedialny „Ortografia. Na tropach.”,
sieciowy program multimedialny „Profesor Henry 5” na 6 stanowisk,
instrumenty muzyczne,
zestaw magnetycznych przyborów tablicowych,
zestaw mikrofonowy,
zestaw nagłośnieniowy,
flipchart mobilny dwustronny.
Na zakończenie odbyło się uroczyste podsumowanie, podczas którego uczniowie zaprezentowali efekty realizacji programu Super Szkoła.

Szczegółowe informacje na temat Projektu znajdują się na stronie internetowej

Towarzystwa Oświatowego Ziemi Chrzanowskiej w Chrzanowie