W jednostkach oświatowych funkcjonujących na terenie naszej gminy działania edukacyjne, wychowawcze, ukierunkowane są na wspieranie i rozwój zadań na poziomie przedszkoli, szkół podstawowych i gimnazjów. Nauczyciele i wychowawcy ...
MISJE I ZADANIA WYCHOWAWCZE REALIZOWANE NA TERENIE JEDNOSTEK OŚWIATOWYCH GMINY OŚWIĘCIM w okresie I-IV 2013 r.
„Nie dla szkoły uczymy się, lecz dla życia” (Seneca)
W jednostkach oświatowych funkcjonujących na terenie naszej gminy działania edukacyjne, wychowawcze, ukierunkowane są na wspieranie i rozwój zadań na poziomie przedszkoli, szkół podstawowych i gimnazjów. Nauczyciele i wychowawcy starają się nauczyć naszych uczniów rozpoznawania trwałych idei i wartości humanistycznych, budowy systemu własnych przekonań na gruncie tych wartości np. kształtowania właściwych postaw wobec kolegów, osób starszych, rodziców, ludzi z otoczenia, ze szczególnym uwzględnieniem ludzi słabszych, poszkodowanych przez los w poczuciu tolerancji i zrozumienia. Kształtowania krytycznego odbioru tekstów kultury niskiej, w tym kształtowania krytycznego stosunku do mass mediów przez hierarchizację i selekcję informacji oraz uświadamianie zagrożeń wypływających z szerzącego się konsumpcjonizmu, agresji, destrukcji, negatywizmu, znieczulicy oraz skrajnego egotyzmu. Uczą szacunku do wielokulturowej przeszłości naszej Ojczyzny z szczególnym uwzględnieniem roli chrześcijaństwa, poszanowania tradycji naszego regionu „Ziemi Oświęcimskiej”.
Nasze szkoły są wspólnotą uczniów, rodziców i nauczycieli. Stwarzają warunki do odkrywania, poznawania świata poprzez edukacje programową jak również działania wykraczające poza nią. Oto tylko niektóre z nich:
Szkoła Podstawowa w Babicach: udział uczniów konkursie: - plastycznym „Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy” organizowany przez Uniwersytet Pedagogiczny w Krakowie - uczennica klasy II b zdobyła II miejsce, - w Ogólnopolskim Konkursie Matematycznym „Alfik” - uczeń klasy IV a zdobył I miejsce w kraju. - organizowanym przez Starostwo Powiatowe w Oświęcimiu na wykonanie eko-kartki okolicznościowej z produktów naturalnych. - fotograficzny „Jesień w mojej miejscowości” - Gminny „Stroik Wielkanocny”. - w XVI Międzynarodowym Ekumenicznym Konkursie Wiedzy Biblijnej „Jonasz” – czterech finalistów. Sukcesy uczniów w konkursach i olimpiadach sportowych: - piłka nożna halowa ( chłopcy – 1 miejsce w Gminie, 7 w powiecie); (dziewczęta – 1 miejsce w Gminie – 4 w powiecie). - powiatowe indywidualne biegi przełajowe ( awans uczennicy do etapu wojewódzkiego). - tenis stołowy indywidualny (awans ucznia do etapu rejonowego). - tenis stołowy drużynowy (chłopcy – 1 miejsce w Gminie, 3 w powiecie) (dziewczęta – 1 miejsce w Gminie, 3 w powiecie).
W ramach ćwiczeń i praktyk również w kwietniu tego roku szkołę odwiedziła grupa studentów z Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. Rotmistrza Pileckiego w Oświęcimiu. Studenci uczestniczyli jako obserwatorzy w zajęciach edukacji wczesnoszkolnej. Oprócz spotkań uczniowie szkoły prezentowali swoje talenty artystyczne. Uczennice w ramach współpracy z GOKSiR-em dały występy m.in. w Bazylice w Zabrzu, w Kościele Franciszkanów w Harmężach, w Domu Ludowym w Dworach. Zdobyły wyróżnienie na XI Ogólnopolskim Przeglądzie Kolęd… . Nagrały płytę maxi singiel pt. „Pieśni dla …” Nauka to nie tylko zajęcia w salach lekcyjnych. W czasie ferii zimowych chętni uczniowie klas IV – VI, jak co roku pod opieką nauczyciela techniki i informatyki wybrali się na wycieczkę do Krakowa. W tym roku program wycieczki obejmował zwiedzanie „podziemnego miasta” i muzeum archeologicznego. W ramach działalności PTTK uczniowie wybrali się do Muzeum Zamek w Oświęcimiu na warsztaty wicia palmy kurpiowskiej.
Szkoła Podstawowa w Grojcu – uczniowie tej szkoły w okresie od I do IV 2013 r. uczestniczyli w wielu konkursach i olimpiadach w tym: - powiatowy Konkurs Plastyczny "Eko-kartka okolicznościowa" ( klasy od I - III); - „Asy” z III klasy (klasy od I-III); - „Jeden z dziesięciu” (klasy II i III); - małopolski konkurs literacki "Nasze marzenia" (klasy IV-VI); - matematyczny konkurs "Kangur" (klasy IV-VI); - olimpiada Wiedzy Archimedes Plus Historia. Plus 11 Edycja; - olimpiada wiedzy Archimedes Plus Lingua. Plus 21 Edycja Konkurs językowy; - talent małopolski (konkurs muzyczny kl IV-VI); - konkurs biblijny klasy III i VI.
Zespół Szkolno - Przedszkolny w Harmężach – - dwa wyróżnienia literackie i 1 wyróżnienie plastyczne w Wojewódzki Konkursie pt. „ Hospicjum - czas miłości i nadziei…”; organizowanym przez Małopolskie Kuratorium w Krakowie; - wyróżnienie na etapie wojewódzkim w II edycji konkursu „ Mam 6 lat i potrafię” organizowanym przez MEN; - zakwalifikowanie się 1 uczennicy z kl. VI do etapu finałowego konkursu biblijnego „Jonasz”; - II miejsce dla ucznia klasy IV w Powiatowym Konkursie na wykonanie eko-albumu na temat ochrony wód; - I miejsce w Gminnym Konkursie na stroik Wielkanocny; - dyplom Laureata uczennicy z klasy VI w Ogólnopolskim Konkursie Anglistycznym SEZAM; - nagroda dla uczennicy z klasy VI w XV Jubileuszowym Międzynarodowym Konkursie Plastycznym „ Ludzie Ludziom Zgotowali Ten Los”; - wyróżnienie dla 1 uczennicy z klasy VI w Franciszkańskiej Olimpiadzie wiedzy o św. Maksymilianie Marii Kolbe w formie plastycznej.
Szkoła Podstawowa w Porębie Wielkiej – - powiatowy konkurs dla uczniów klas I – III szkół podstawowych - na wykonanie eko-kartki okolicznościowej; - powiatowy konkurs dla uczniów klas IV – VI szkół podstawowych na wykonanie eko-albumu - wyróżnienie II-go stopnia. Pomysłodawcą i organizatorem obydwu konkursów był Powiat Oświęcimski, Starostwo Powiatowe w Oświęcimiu. Czynności związane z organizacją, koordynacją i prowadzeniem konkursu prowadził Wydział Ochrony Środowiska. - Gminny konkurs na stroik wielkanocny - podczas przedświątecznej imprezy pt. „Spotkania z Tradycją Świąteczną – Wielkanoc 2013”, która odbyła się w Niedzielę Palmową, 24 marca w Szkole Podstawowej w Babicach rozstrzygnięty został konkurs na najpiękniejszy stroik wielkanocny. Szkoła Podstawowa w Porębie Wielkiej zdobyła II miejsce. Imprezę w Babicach zorganizował Ośrodek Kultury Sportu i Rekreacji Gminy Oświęcim w ramach projektu pn. Prezentacja stołu wielkanocnego - potraw, plastyki obrzędowej oraz tradycji związanych z Wielkanocą. - Ogólnopolski konkurs „Zimowe oszczędzanie w SKO” - członkowie SKO ze Szkoły Podstawowej w Porębie Wielkiej wzięli udział w ogólnopolskim konkursie „Zimowe oszczędzanie w SKO” mającym na celu szerzenie idei oszczędzania i przedsiębiorczości w ramach Szkolnych Kas Oszczędności oraz zgromadzenie jak największej kwoty pieniędzy na książeczkach oszczędnościowych uczniów. Wyniki konkursu ogłoszone będą do dnia 29 kwietnia 2013 r. - Turnieju Wiedzy o Bezpieczeństwie Ruchu Drogowego - wywalczyli III miejsce w powiecie. Od wielu już lat młodzi ludzie z naszej szkoły biorą udział w Ogólnopolskim Turnieju Wiedzy o Bezpieczeństwie Ruchu Drogowego. W eliminacjach miejsko-gminnych, które odbyły się 14.03.2013r. w SP nr 9 w Oświęcimiu, wywalczyli I miejsce pokonując 6 drużyn. Wspaniale spisali się także na eliminacjach na szczeblu powiatowym w dniu 26.03.2013r. – zajęli III miejsce. Oprócz części teoretycznej polegającej na rozwiązaniu testu sprawdzającego znajomość przepisów ruchu drogowego, zawodnicy musieli także pokonać bardzo trudny rowerowy tor przeszkód i wykazać się praktyczną wiedzą z zakresu udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej ofiarom wypadku drogowego.
Szkoła Podstawowa w Rajsku – w okresie od stycznia do kwietnia 2013 r. uczniowie tej szkoły brali udział w wielu konkursach zarówno na szczeblu powiatowym jak i ogólnopolskim: - „Asy” z III klasy; - „Asy” z VI klasy; - dwuetapowy konkurs „Bezpieczeństwo Ruchu Drogowego”; - konkurs kolęd i pastorałek; - konkurs plastyczny „Lubię smoki”; - konkurs plastyczny „Moje marzenia”; - turniej Interpretacji „Bajki i Baśni”; - konkurs ortograficzny „Kaktus”; - konkurs „Kangur”; - konkurs „Ojczyzna Polszczyzna”; - konkurs angielski „Olimpus”.
Szkoła Podstawowa we Włosienicy – - zbiórka makulatury w ramach akcji „Przyjazny Świat Dziecka” na rzecz rodzinnych domów dziecka pod nazwą „Przywróćmy Dzieciom Uśmiech” – zebrano 1600 kg, - WOŚP – brało udział 4 wolontariuszy. Zebrano ok. 950 zł., - Współpraca z przedszkolem w ramach konkursu „Mama 6 lat” – zorganizowanie lekcji otwartych dla przedszkolaków; - Kurs Podstawowych Zabiegów Resuscytacyjnych i Automatycznej Defibrylacji Zewnętrznej, prowadzony przez Instytut Ratownictwa Medycznego z Libiąża. Uczniowie poznali i przećwiczyli sposoby ratowania człowieka w chwili zagrożenia jego życia spowodowanego urazami i niektórymi chorobami. Poznali metody przywracania oddechu i sposoby układania osoby poszkodowanej w tzw. Pozycji bezpiecznej, zobaczyli podstawowy sprzęt wykorzystywany przez ratownictwo medyczne, a także specjalistyczny sprzęt medyczny m. in: defibrylatory.
Konkursy międzynarodowe i ogólnopolskie: - OXFORD (język angielski i matematyka); - OLIMPUS (język polski); - KANGUR (matematyka).
Gimnazjum Gminne Nr 1 w Rajsku – od stycznia do marca 2013 r. szkoła brała udział w: - powiatowym Konkursie Historyczno-Sportowo – Obronnym – „Cichociemni 2013” – zajęła drużynowo V miejsce; - międzynarodowym Ekumenicznym Konkursie Wiedzy Biblijnej „Jonasz” – etap rejonowy (4 uczniów); - diecezjalnym etapie Międzynarodowego Ekumenicznego Konkursu Wiedzy Biblijnej – konkurs piosenki; - zorganizowanej akcji „Łańcuch miłosierdzia” – dochód 450,00 zł przeznaczono na paczki wielkanocne dla 67 pacjentów „Raj-Med.” w Rajsku; - występach artystycznych dla pacjentów „Raj-Med.” wraz z przygotowaniem poczęstunku; - przygotowaniu przedstawienia pasyjnego na rekolekcje parafialne w Rajsku; - powiatowej Gimnazjadzie Młodzieży w piłce ręcznej chłopców – III miejsce; - powiatowej Gimnazjadzie Młodzieży w piłce ręcznej dziewcząt – II miejsce; - wojewódzkim etapie konkursu przedmiotowego z języka angielskiego – finalistka; - akcja na rzecz Schroniska „Animals” w Oświęcimiu. Zbiórka funduszy w markecie „Kaufland”.
Gimnazjum Gminne Nr 2 w Zaborzu – udział i sukcesy szkoły na szczeblu powiatowym i wojewódzkim: - I MIEJSCE – Powiatowa Gimnazjada w pływaniu indywidualnym – 50 grzbiet; - II miejsce – Powiatowa Gimnazjada w pływaniu indywidualnym - 50 motyl; - III miejsce – Powiatowa Gimnazjada w koszykówce dziewcząt; - III miejsce – Powiatowa Gimnazjada w pływaniu – sztafeta dziewcząt; - I miejsce – Powiatowa Gimnazjada w unihokeju chłopców; - finalista konkursu historycznego; - Awans uczennicy do rejonu konkursu informatycznego; - Wyróżnienie ucznia w I edycji konkursu Angielsko – Niemieckiego Gimnazjalny Poliglota; - II miejsce uczennicy w międzygminnym konkursie pięknego czytania o „Złote Usta” ; - I, II, III miejsce w powiatowym turnieju szachowym; - VI miejsce w wojewódzkim turnieju szachowym; - IV miejsce w powiatowym turnieju piłki koszykowej chłopców; - III miejsce w biegach przełajowych dziewcząt kl. II; - III miejsce w biegach przełajowych dziewcząt kl. III; - I miejsce w powiatowym turnieju drużynowego tenisa stołowego; - III miejsce w rejonowym turnieju drużynowego tenisa stołowego; - I miejsce w powiatowych zawodach tenisa stołowego; - III miejsce w powiatowych zawodach tenisa stołowego; - I miejsce w rejonie (awans do województwa) tenis stołowy; - finalista konkursu chemicznego; - awans trzech uczennic do rejonu w konkursie poezji religijnej; - awans trzech uczennic do rejonu konkursu geograficznego; - awans uczennicy i ucznia do rejonu konkursu chemicznego; - wyróżnienie uczennicy w powiatowej edycji konkursu „Talenty Małopolski”; - awans uczennicy do wojewódzkiego konkursu plastycznego „Triada 2013” ; - Udział w Finale Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, prowadzenie akcji na rzecz osób niepełnosprawnych, bezustanne prowadzenie akcji „Korek” – zbiórka nakrętek dla Mikołaja, który urodził się bez nóżek i rączek; - Utworzenie szkolnej telewizji – GG2TV.
|