Obowiązkiem gminy jest zapewnienie:
- niepełnosprawnym dzieciom pięcioletnim i sześcioletnim oraz dzieciom, którym odroczono obowiązek spełniania obowiązku szkolnego, bezpłatnego transportu i opieki w czasie przewozu do najbliższego przedszkola, oddziału przedszkolnego w szkole podstawowej, innej formy wychowania przedszkolnego lub ośrodka rewalidacyjno-wychowawczego;
- uczniom niepełnosprawnym, których kształcenie i wychowanie odbywa się na podstawie art. 127 ustawy prawo oświatowe, bezpłatnego transportu i opieki w czasie przewozu do najbliższej szkoły podstawowej, a uczniom z niepełnosprawnością ruchową, w tym z afazją, z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym lub znacznym - także do najbliższej szkoły ponadpodstawowej, do końca roku szkolnego w roku kalendarzowym, w którym uczeń kończy 21. rok życia;
- dzieciom i młodzieży, o których mowa w art. 36 ust. 17 ustawy prawo oświatowe, a także dzieciom i młodzieży z niepełnosprawnościami sprzężonymi, z których jedną z niepełnosprawności jest niepełnosprawność intelektualna, bezpłatnego transportu i opieki w czasie przewozu do ośrodka rewalidacyjno-wychowawczego, do końca roku szkolnego w roku kalendarzowym, w którym kończą:
- 24. rok życia - w przypadku uczniów z niepełnosprawnościami sprzężonymi, z których jedną z niepełnosprawności jest niepełnosprawność intelektualna,
- 25. rok życia - w przypadku uczestników zajęć rewalidacyjno-wychowawczych.
Jeżeli dowóz zapewniają rodzice/opiekunowie prawni istnieje możliwość ubiegania się o zwrot kosztów przejazdu dziecka/ucznia i opiekuna do szkoły, przedszkola lub ośrodka prywatnym transportem.
Organizacja dowozu przez gminę
Organizację dowozu z miejsca zamieszkania do placówek oświatowych/ośrodków, jak również zwrot kosztów przewozu dzieci, koordynuje Samorządowe Centrum Usług Wspólnych Gminy Oświęcim (adres: Rajsko ul. Edukacyjna 9, 32-600 Oświęcim).
Wymagane dokumenty:
1. Jeżeli dowóz dziecka obejmuje okres całego roku szkolnego, to wniosek o realizację dowozu wraz z załącznikami należy złożyć od 2 kwietnia do 5 maja roku kalendarzowego, poprzedzającego dany rok szkolny, w którym dziecko będzie objęte dowozem.
2. Jeżeli zwrot kosztów przewozu prywatnym środkiem transportu obejmuje okres całego roku szkolnego, to wniosek o zwrot kosztów przewozu należy złożyć w okresie od 4 do 29 sierpnia roku kalendarzowego poprzedzającego dany rok szkolny, za który przysługiwać będzie refundacja.
W sytuacji innej niż wymienione powyżej, wnioski o przyznanie dowozu lub zwrot koszów przewozu rozpatrywane są na bieżąco i obejmują okres od dnia złożenia wszystkich wymaganych dokumentów.
Rodzic/opiekun prawny składając wniosek winien posiadać, do wglądu, oryginał aktualnego orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego/orzeczenia o potrzebie zajęć rewalidacyjno-wychowawczych dziecka lub opinii o potrzebie wczesnego wspomagania rozwoju.
Miejsce składania wniosków:
Samorządowe Centrum Usług Wspólnych Gminy Oświęcim,
Rajsko ul. Edukacyjna 9, 32-600 Oświęcim.
Godziny przyjmowania wniosków: poniedziałek-piątek: godz. 7.00 - 15.00
Osoby uprawnione do kontaktu w sprawie składania wniosków:
- Bogdan Cuber - Dyrektor CUW Gminy Oświęcim
tel.: (33) 842-95-64 - Agnieszka Borowczyk - Z-ca Dyrektora CUW Gminy Oświęcim
tel.: (33) 842-95-64,
e-mail: a.borowczyk@cuw.gminaoswiecim.pl
Podstawa prawna:
- art. 32 ust. 6 i art. 39 ust. 4 i art. 39a ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. Prawo oświatowe