Słodki pobyt w Soli

W dniach od 12 do 16 listopada uczniowie klasy V Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Rajsku oraz Szkoły Podstawowej w Porębie Wielkiej wzięli udział w Zielonej Szkole ...

 

 

Uczniowie dwóch szkół z terenu Gminy Oświęcim po raz kolejny uczestniczyli w wyjeździe śródrocznym ( tzw. Zielona Szkoła). W dniach od 12 do 16 listopada 2012 r. uczniowie klas IV i V Szkoły Podstawowej w Rajsku oraz Poręby Wielkiej wraz ze swoimi opiekunami przebywali w Domu Wczasów Dziecięcych w Soli koło Rajczy na terenie Beskidy Żywieckiego. Organizatorem pięciodniowego wyjazdu było Towarzystwo Przyjaciół Dzieci z Krakowa wraz z Gminą Oświęcim.

Pobyt obfitował w wiele atrakcji. Uczestnicy zwiedzali malowniczą miejscowość Sól, organizowane były wycieczki min do Żywca, Korbielowa, Istebnej. Uczniowie poznawali historie regionu, legendy, spotykali się z ciekawymi ludźmi – miłośnikami regionu. Zwiedzili zabytkową dzwonnicę, źródła solankowe, przeszli fragmentem tzw. Szlaku papieskiego. W trakcie wycieczki autokarowej do Żywca zwiedzili zamek, gdzie uczestniczyli w warsztatach artystycznych z lepienia gliny, malowali drewniane ptaszki, obejrzeli wystawę sztuki ludowej.

Zainteresowanie wzbudził park miejski z domem chińskim, zegarem słonecznym i dzikimi kaczkami. W Istebnej odwiedzili tzw. „kurną chatę u Kawuloka” – najsłynniejszą w regionie. W Koniakowie wysłuchali opowieści bajarza Pana Tadeusza o powstawaniu koronek koniakowskich  oraz powstania pierwszych „telefonów” w regionie czyli trombli i fujarek.

Uczniowie mieli możliwość podróżowania trasą „Małej Pętli Beskidzkiej”.

Oczywiście nie mogło zabraknąć czasu na naukę. W wygodnym i przestronnym ośrodku zajęcia odbywały się w dobrze wyposażonych salach lekcyjnych i komputerowej. Popołudniami wychowawcy organizowali turniej sportowe, konkursy muzyczne, plastyczne. Prowadzone były dodatkowe zajęcia z języka angielskiego oraz informatyki. Wieczorami odbywały się dyskoteki a także wieczorki filmowe.

Właściciele obiektu zadbali o wysoką jakość posiłków, które uczniowie spożywali. Było tak wiele atrakcji, że wszyscy wrócili zadowoleni i bardzo wypoczęci, na pewno z nowymi siłami i zapałem do dalszej pracy i nauki.

 

 

 

 

 

 

Tagi

GALERIA