Wspomnienia z wycieczki do Kopalni Soli w Bochni.

W dniu 14 maja 2014r. uczniowie szkół podstawowych i gimnazjów Gminy Oświęcim odwiedzili najstarszą w Polsce Kopalnię Soli w Bochni. Wycieczka była nagrodą dla uczestników konkursu na prezentację multimedialną „Jan Paweł II – życie i świętość”...

 

 

 

W dniu 14 maja 2014r. uczniowie szkół podstawowych i gimnazjów Gminy Oświęcim odwiedzili najstarszą w Polsce Kopalnię Soli w Bochni. Wycieczka była nagrodą dla uczestników konkursu na prezentację multimedialną „Jan Paweł II – życie i świętość”.

Organizacja wycieczki w to unikatowe miejsce nie była przypadkowa. Kopalnia była eksploatowana przez osiem wieków, początki jej działania sięgają 1248 r. Dziś wygląda jak tajemnicze podziemne miasto. Bocheńska kopalnia to miejsce wyjątkowe nie tylko ze względu na unikatowy mikroklimat, ale przede wszystkim na zachwycające podziemne komory, kaplice wykute w solnych salach, oryginalne rzeźby i urządzenia wykorzystywane przed wiekami.

W Kaplicy św. Kingi uczniowie wysłuchali opowiedzianą przez przewodnika legendę o królewskim pierścieniu i powstaniu kopalni. Widzieli piękny ołtarz, szopkę i solne figury świętych. Poza tym czas urozmaiciła im Podziemna Ekspozycja Multimedialna. Za pomocą holograficznych i interaktywnych inscenizacji oraz przestrzennych słuchowisk pokazane zostały średniowieczne techniki wydobywcze, zwyczaje górnicze oraz codzienne życie kopalni. W pamięci uczestników pozostaną prezentacje pokazujące dawny system wentylacji, prace wypalaczy metanu oraz zalanie wodą podziemnych chodników. Cały czas podczas zwiedzania uczestnicy słyszeli stukot młotków i dźwięk sypiącej się soli.

Najgłębiej, 250 metrów pod ziemią mieści się sala - komora Ważyn, w której można zjechać na poduszce 140 metrową zjeżdżalnią, pobiegać na podziemnym boisku i napełnić brzuch w malutkiej restauracji. Podróż zakończyła się przewozem specjalną kolejką z prędkością ok. 7,2 km/h.

Zwiedzanie kopalni trwało prawie cztery godziny, które okazały się niezwykłą przygodą, interesującą lekcją oraz świetną zabawą. Wszyscy uczestnicy wraz z opiekunami byli bardzo zadowoleni z tak fantastycznej nagrody.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
Tagi

GALERIA