Święto Historii i Militariów w Rajsku

7 września br. w Rajsku odbyło się Święto Historii i Militariów, które zgromadziło nie tylko prawdziwych pasjonatów i miłośników wojskowej tradycji oraz historii ale także wszystkich, którzy chcieli miło spędzić sobotnie popołudnie.

Na wstępie gości serdecznie przywitała dyrektor Ośrodka Kultury, Sportu i Rekreacji Gminy Oświęcim – Weronika Sporysz, a zaraz po niej wójt gminy Oświęcim Mirosław Smolarek który przypomniał nam, dlaczego wrzesień to tak ważny czas dla naszej historii podkreślając również, że winni jesteśmy pamięć i szacunek bohaterom, którzy walczyli za naszą wolność.

W programie nie zabrakło fantastycznych występów dzieci ze Szkół Podstawowych z terenu naszej gminy – które swoimi aranżacjami wojskowych piosenek, z pewnością wywołały poruszenie wśród zebranych.

Po części artystycznej, głos zabrała dyrektor Biblioteki Publicznej Gminy Oświęcim Sandra Kuzia, która odczytała list Prezydenta RP, ogłaszający narodowe czytanie. W tym roku, Narodowe Czytanie wzięło na warsztat „Kordiana” pióra Juliusza Słowackiego. Rolę Laury odegrała dyrektor OKSiR Gminy Oświęcim Weronika Sporysz, natomiast w butach Kordiana niesłychanie dobrze poczuł się Pan Krzysztof Dawidziuk z ZS Strzelec OSW Jednostka Strzelecka 3013 Mysłowice.

A potem? Nadszedł czas na pokaz tresury psów – psy z Szachty Libiąskie Dog Training pokazały, jak niesamowicie potrafią słuchać komend i bronić człowieka! Cały pokaz cieszył się ogromnym zainteresowaniem. Pełen profesjonalizm, ale też mnóstwo frajdy!

Wisienką na torcie była premiera książki Marcina Dziubka, „Bój pod Rajskiem 1939”. Autor, poza przybliżeniem zebranym słuchaczom historii Boju pod Rajskiem, podzielił się niesamowitymi archiwalnymi zdjęciami i ciekawostkami. Po prelekcji, st. sierż. rez. Zbigniew Kurnik zdradził, że szykują się nowe, ekscytujące projekty! Co więcej – jeśli macie w domu stare fotografie lub pamiątki związane z historią – zgłoście się do Muzeum Techniki Wojskowej w Rajsku lub do Grupy Operacyjnej „Kęty” bo możecie przyczynić się do odkrycia kolejnych tajemnic historii!

Atrakcji było bez liku: strefa gastronomiczna , malowanie twarzy dla dzieci , symulator dachowania samochodu, a dla fanów militariów – prawdziwy raj: broń, pojazdy, armaty, haubice…

Wielkie podziękowania dla wszystkich współorganizatorów, w tym: Prywatne Muzeum Techniki Wojskowej, ZS Strzelec OSW Jednostka Strzelecka 3013 Mysłowice, WCR Oświęcim, 112 Batalion Lekkiej Piechoty w Oświęcimiu, OSP Rajsko, Komenda Powiatowa Policji w Oświęcimiu, KP PSP w Oświęcimiu, Oddział Żandarmerii Wojskowej w Krakowie, Zakład Karny w Wadowicach, Nadleśnictwo Andrychów, Grupa Rekonstrukcji Historycznej Fortunate Sons, Związek Polskich Spadochroniarzy w Oświęcimiu i oczywiście Szachty Libiąskie Dog Training! Bez Was to wydarzenie nie byłoby tak imponujące. Liczymy, że zobaczymy się za rok.

Dziękujemy wszystkim, którzy byli z nami! Czekamy na Was w przyszłym roku, bo Święto Historii i Militariów w Rajsku to wydarzenie, którego nie można przegapić!

Szersza fotorelacja na Facebooku Gminy Oświęcim.