Rocznica OSP Rajsko

Strażacy z Rajska celebrowali 18 sierpnia okrągły jubileusz. Ochotnicza Straż Pożarna działa w tej miejscowości od 90 lat.

Druhowie z Rajska i zaprzyjaźnionych jednostek gromadzili się od wczesnego popołudnia. Po uroczystej mszy stawili się na zaimprowizowanym przy remizie placu apelowym. Flaga państwowa została podniesiona na maszt przy dźwiękach Mazurka Dąbrowskiego.


Gośćmi obchodów 90-lecia byli m.in. zastępca komendanta powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Oświęcimiu st. kpt. Marcin Głogowski, wiceprezes Zarządu Oddziału Powiatowego Związku OSP w Oświęcimiu Władysław Drabek, komendant Miejsko-Gminnego Oddziału ogniomistrz Tomasz Tyran, sołtys Rajska Maciej Majerski, dyrektor Przedszkola Samorządowego Barbara Toczek i dyrektor Szkoły Podstawowej Przemysław Dziedzic.


Prezes OSP Rajsko Marcin Ryśko przybliżył zebranym najważniejsze wydarzenia w historii jednostki, a wójt Gminy Oświęcim Albert Bartosz podziękował strażakom i ich najbliższym za gotowość do poświęceń, a także złożył jubileuszowe życzenia:
– Niech bezinteresowna służba na rzecz współmieszkańców gminy, będzie również wyrazem ciągłej pracy nad sobą oraz doskonaleniem Waszych własnych umiejętności i charakterów. Niechaj ta trudna praca pełna nieprzewidywalnych wyzwań będzie dla Was przede wszystkim źródłem osobistej satysfakcji oraz powodem do dumy.


Oficjalne obchody zakończyły się wręczeniem odznaczeń i defiladą pododdziałów. Wieczór był już mniej formalny – mieszkańcy, druhny i druhowie spędzili go na przygotowanym przez strażaków festynie.

GALERIA