Ojcowski Park Narodowy - miejscem realizacji projektu „ODKRYWAM MAŁOPOLSKĘ” w Gminie Oświęcim

 

06.10.2020 r. – dzień drugi realizacji projektu „ODKRYWAM MAŁOPOLSKĘ” w Gminie Oświęcim, współfinansowanego przez Województwo Małopolskie i Gminę Oświęcim, realizowanego w 2020 r. w ramach wsparcia turystyki szkolnej.

 

W/w dniu uczniowie klas V i VI w liczbie 43 uczniów ze Szkoły Podstawowej w Grojcu, Szkoły Podstawowej w Zaborzu i Szkoły Podstawowej przy Zespole Szkolno - Przedszkolnym w Harmężach, wyruszyło na jednodniową wycieczkę przedmiotową do Ojcowskiego Parku Narodowego – Jaskini Wierzchowskiej.

 

Uczniowie wyjechali spod Szkoły Podstawowej w Zaborzu o godz. 7.15 pod opieką trzech opiekunów:  ze Szkoły Podstawowej w Grojcu Pani Karoliny Burdyl, ze Szkoły Podstawowej  w Zaborzu Pani Anny Gałgan, ze Szkoły Podstawowej przy Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Harmężach Pana Łukasza Niewiadomskiego.

 

Rolę kierownika wycieczki w dniu 06.10.2020 r. do Ojcowskiego Parku Narodowego, miejsca realizacji projektu „Odkrywam Małopolskę w Gminie Oświęcim, pełniła Pani Renata Zima, nauczycielka ze Szkoły Podstawowej w Zaborzu.

 

Początkiem  przygody uczniów była Jaskinia Wierzchowska. 700 metrów ciemnych, wilgotnych korytarzy, prowadzących krętym Przesmykiem Długim poprzez Salę z Kotłami i Hotelik do największej komory jaskiniowej - Sali Balowej i dalej do Sali Człowieka Pierwotnego. Tam nie byli uczniowie sami, towarzyszyły im dziesiątki nietoperzy, podkowce małe. Każdy uczestnik projektu mógł opuścić jaskinię z magnesem, widokówką lub naszyjnikiem z wizerunkiem tego niezwykłego ssaka.

 

Kolejnym punktem  wędrówki uczestników projektu „Odkrywam Małopolskę” był Zamek Pieskowa Skała, po zwiedzeniu którego, uczniowie udali się wprost pod Maczugę Herkulesa. Dzięki opowieściom przewodnika, dowiedzieli się, że na jej szczycie znajduje się mały, żelazny krzyż, który upamiętnia zdobycie skały przez Leona Witka z Katowic w 1933 roku.

 

Maczuga Herkulesa to nie była ostatnia atrakcja programu wycieczki przygotowanego przez Biuro Podroży Małopolski Travel z Krakowa. W dalszym programie uczestnicy zwiedzili także: Bramę Krakowską Jaskinię Krowią i Źródełko Miłości, które przyniosło naszym młodym uczestnikom wiele obietnic i radości.

Niektórzy uczniowie i uczennice zabrali trochę wody ze źródełka, aby spełniły się przepowiednie, gdyż  wg legendy, każda para która wspólnie zakosztuje wody ze źródełka, zostanie cudownie połączona niegasnącą miłością po wieki! Po tak aktywnym spacerze krajoznawczym czekał na uczniów pyszny poczęstunek i możliwość ogrzania się przy ognisku.

 

Uczestnictwo w projekcie „Odkrywam Małopolskę” nie tylko dało uczniom możliwość poznania własnego regionu – Małopolski i jej środowiska przyrodniczego, lecz również przyczyniło się do rozwoju zainteresowań, zaspokajania i kształtowania potrzeb poznawczych. Dodatkowym atutem była możliwość aktywnego spędzenia czasu na łonie natury i rozkoszowanie się jej pięknem.

 

Koordynator projektu:

(-) mgr Violetta Korczyk – Zastępca Dyrektora CUW Gminy Oświęcim

Tagi

GALERIA