Realizacja projektu pn. "Odkrywam Małopolskę” w Gminie Oświęcim

Uczniowie ze szkół podstawowych prowadzonych przez Gminę Oświęcim, uczestniczą w wycieczkach przedmiotowych - Szlakiem Orlich Gniazd w ramach realizacji projektu pn. „Odkrywam Małopolskę”.

 

W dniu 29.09.2021 r. uczestnicy projektu ze Szkoły Podstawowej im. Artura Grottgera w Porębie Wielkiej oraz ze Szkoły Podstawowej im. Józefa Suskiego we Włosienicy wyruszyli spod swoich szkół na wycieczkę przedmiotową „Szlakiem Orlich Gniazd”. Uczniowie poznali wiele ciekawych obiektów oraz region Małopolski, jej środowiska przyrodniczego, tradycji, zabytków kultury i historii oraz wzbogacili wiedzę o regionie.

 

W kolejnym dniu 30 września 2021 r. klasa V i dwóch uczniów z kl. IV ze Szkoły Podstawowej im. Spadochroniarzy Wojska Polskiego w Babicach oraz kl. IV z Zespołu Szkolno - Przedszkolnego w Harmężach,  uczestniczyli również w wycieczce przedmiotowej w ramach projektu „Odkrywamy Małopolskę”.

Z dobrymi humorami i „wypasionymi” plecakami wyruszyli na „Szlak Orlich Gniazd”.

 

Już w autokarze Pan Pilot zapoznał uczniów z trasą wycieczki. Trochę przerażała uczniów, liczba kilometrów do przejścia, ale uczniowie nie chcieli pokazać, że się obawiają o swoje nogi i w dalszym ciągu się uśmiechali.

Pierwszym punktem wyprawy była Maczuga Herkulesa oraz Zamek Pieskowa Skała z pięknym ogrodem. Pan pilot opowiedział  uczestnikom projektu historię związaną z tym zamkiem i wyjaśnił pochodzenie jego nazwy.

 

Następnie udali się do Ojcowa, gdzie podziwiali Zamek i piękną kaplicę „Na wodzie”. Ruszyli w stronę Bramy Krakowskiej i Źródełka Miłości. Pan Pilot polecił wypicie kilku kropli wody ze źródełka i patrzenie sobie głęboko w oczy. Ciekawe, dlaczego? Odwiedzili też taras widokowy, na który musieli uczniowie się wspiąć po skałach.

W drodze na zasłużony odpoczynek i pyszny obiad, uczniowie ze szkół podstawowych dokonali  zakupów i pamiątek. Opiekunowie byli zdziwieni  pomysłowością swoich podopiecznych, jeżeli chodzi o prezenty dla rodziny.

 

Kolejny etap  podróży uczniów to były piękne ruiny Zamku Rabsztyn. W czasie zwiedzania jeden z uczniów dostrzegł na wapiennej skale odcisk amonitu. Wszyscy z zaciekawieniem słuchali opowieści Pani Przewodnik Pauliny o historii tego zamku.

Naszą podróż zakończyli uczestnicy Projektu „Odkrywam Małopolskę” na Pustyni Błędowskiej, gdzie oddali się piaskowym szaleństwom.

 

Uczennice i uczniowie podziękowali Gminie Oświęcim oraz Województwu Małopolskiemu za dofinansowanie i możliwość uczestnictwa w tym atrakcyjnym projekcie, który pozostanie na długo w ich pamięci.

Kierownicy wycieczek wraz z opiekunami również wyrazili swój zachwyt z tak dokształcającej wycieczki, zorganizowanej dla ich uczniów.

 

Koordynatorzy projektu:

 

(-) mgr Agata Michalska – Dyrektor CUW Gminy Oświęcim

(-) mgr Violetta Korczyk – Zastępca Dyrektora CUW Gminy Oświęcim

 

Tagi

GALERIA