SP Babice i GG Rajsko z wizytą na UP w Krakowie

20 marca 2015 roku uczniowie z babickiej podstawówki oraz grupa piętnastu gimnazjalistów z Rajska odwiedzili Uniwersytet Pedagogiczny w Krakowie. Goszczono nas w Ośrodku Inicjatyw Edukacyjno – Społecznych Uniwersytetu Pedagogicznego...

 

 

 

20 marca 2015 roku uczniowie z babickiej podstawówki oraz grupa piętnastu gimnazjalistów z Rajska odwiedzili Uniwersytet Pedagogiczny w Krakowie. Goszczono nas w Ośrodku Inicjatyw Edukacyjno – Społecznych Uniwersytetu Pedagogicznego.

 

 

„Jesteście już częścią naszej uczelni, więc witamy was już jak dobrych znajomych” – tymi słowami rozpoczął się kolejny pobyt uczniów z babickiej podstawówki na Uniwersytecie Pedagogicznym w Krakowie – przypomnieć należy, że szkoła w Babicach jest „Szkołą ćwiczeń” Uniwersytetu. Tym razem babicka młodzież gościła w Ośrodku Inicjatyw Edukacyjno – Społecznych Uniwersytetu Pedagogicznego.

 

Dzień wizyty na uczelni nie stał się przypadkowy, ponieważ był to dzień częściowego zaćmienia Słońca. Od tego właśnie akcentu rozpoczęły się zajęcia. W sali ośrodka uczniowie obejrzeli i wysłuchali wykładu z astronomii. Zapoznali się z typami zaćmień Słońca, zasadami bezpieczeństwa podczas obserwacji tarczy słonecznej i oczywiście z informacją o tym, jak długo będą musieli czekać na kolejne tego typu niezwykłe zjawisko. Po rozdaniu specjalnych szkieł obserwacyjnych wszyscy uczestnicy zaczęli obserwację pierwszej fazy zaćmienia.

 

Następnie podzielono uczestników na mniejsze grupy i rozpoczęły się zajęcia prowadzone przez uniwersyteckich pracowników. Każda grupa została zaproszona do pracowni komputerowej, gdzie każdy z uczniów otrzymał do dyspozycji stanowisko komputerowe i zaczęło się… inwestowanie na giełdzie papierów wartościowych. Babiccy inwestorzy dostali odpowiedni zasób wirtualnej gotówki oraz informacje o znajdujących się obecnie na wirtualnej giełdzie spółkach. Przed przystąpieniem do kupna czy sprzedaży akcji uczniowie zapoznawali się z telewizyjnymi wiadomościami na temat sytuacji gospodarczej na świecie. Kolejnym krokiem był zakup lub sprzedanie odpowiedniej ilości właściwych akcji podanych firm z różnych gałęzi gospodarki (przemysł, paliwa, restauracje, zakłady spożywcze, firmy motoryzacyjne). „Inwestorzy” tak zaangażowali się w proces obrotu akcjami, że nawet nie zauważyli, że po szóstej sesji giełdowej trzeba było przystąpić do obliczania strat bądź zysków. Wszyscy uczestnicy giełdowej gry otrzymali pamiątkowe gadżety z logo krakowskiej uczelni. Natomiast najlepszy inwestor – pamiątkową koszulkę Uniwersytetu Pedagogicznego.

 

Dalsze zajęcia też związane były z komputerami, a dokładnie z grafiką komputerową. Uczniowie mieli możliwość - przy użyciu odpowiednich aplikacji komputerowych – tworzyć baśniowe obiekty graficzne oraz zapoznawać się z konstruowaniem skomplikowanych figur geometrycznych.

 

Kolejnym etapem pobytu w Ośrodku Inicjatyw Edukacyjno – Społecznych było sprawdzenie się w roli radiowca. Uczestników gościło uczelniane radio „Spectrum”. Uczniowie zapoznali się z pracą w radiu, tworzeniem i gatunkami audycji radiowych, ekipą radiową – kto pracuje w radiu. Finałem było nagrywanie dialogów radiowych w prawdziwym studio, przed profesjonalnymi mikrofonami i oczywiści przy współpracy realizatora dźwięku. Po nagraniu scenek dialogowych wszyscy mogli posłuchać samych siebie. Jakież było zdziwienie na dźwięk własnego głosu!

 

Udział w zajęciach na Uniwersytecie Pedagogicznym był tak interesujący, że co niektórzy już zdeklarowali chęć studiowania na tej krakowskiej uczelni.

Dodać należy, że wyjazd był całkowicie darmowy – koszty wynajmu autokaru pokrywał Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji Gminy Oświęcim.

 

 

 

 

Tagi

GALERIA